1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Araştırma: Sosyal Medya’ya bir hafta ara verin ve değişimi farkedin!

Yeni bir çalışma, sosyal medyayı sadece bir hafta boyunca kullanmayı bırakmanın sağlıkta önemli bir iyileşmeye ve kaygı ve depresyonda bir azalmaya yol açabileceğini gösteriyor.

Araştırma: Sosyal Medya’ya bir hafta ara verin ve değişimi farkedin!
+ - 0

Son on yılda, sosyal medya hayatımızın büyük bir bölümünü işgal etti. Bu büyük yayılma, akıllı telefonların ve tabletlerin varlığıyla, özellikle de neredeyse her zaman bizimle taşınması ve taşınması kolay olduğu için, bunlara kolay erişime yol açtı.

Ancak farkında olsanız da olmasanız da, sosyal medya sağlığınızı etkileyebilir. Yeni bir çalışma, sosyal medyayı sadece bir hafta boyunca kullanmayı bırakmanın sağlıkta önemli bir iyileşmeye ve kaygı ve depresyonda bir azalmaya yol açabileceğini gösteriyor.

Bireylerin Refahını Artırmak

(آيستوك)
istock

İngiltere’deki Bath Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, uzun süre sosyal medyayı kullanmanın ardından bir hafta süren bir molanın zihinsel sağlık etkilerini inceledi. Araştırmaya katılan sosyal medya kullanıcıları, Medical Xpress’e göre, haftanın yaklaşık 9 saati İnstagram, TikTok, Facebook ve Twitter‘da harcadıkları gördü.

Amerikan Siberpsikoloji, Davranış ve sosyal ağlar Dergisi’nde yayınlanan bulgular, sosyal medyadan sadece bir hafta uzakta bireylerin genel refahını iyileştirdiğini ve depresyon ve anksiyete belirtilerini azalttığını gösterdi.

Araştırmacılar, sosyal medyayı günlük olarak kullanan 18 ila 72 yaşları arasındaki 154 kişiyi, bir hafta boyunca tüm sosyal medyayı kullanmayı bırakmaları istenen bir müdahale grubunda veya devam edebilecekleri bir kontrol grubunda rastgele atadılar.

Çalışmanın başında anksiyete, depresyon ve esenlik için temel puanlar alındı.

Katılımcılar, çalışmanın başında sosyal medyada haftada ortalama 8 saat geçirdiklerini bildirdi. Bir hafta sonra, bir hafta ara vermesi istenen katılımcılardan, sosyal paylaşım sitelerini kullanmaya devam edenlere göre refahta daha önemli iyileşmeler ve depresyon ve anksiyete belirtilerinin azalması, kısa vadeli bir fayda sağladığını gösterdi.

Katılımcılardan ayrıca bir hafta ara vermeleri istendi ve kontrol grubundakilerin ortalama 7 saate karşılık sosyal medyayı ortalama 21 dakika kullandıklarını bildirdiler ve bireylerin molaya uyup uymadıklarını kontrol etmek için ekran kullanım istatistikleri sağlandı.

Artan Endişeler

Bath’ın Sağlık Departmanı’ndan baş araştırmacı Jeff Lambert, “Sosyal medyada gezinmek o kadar yaygın ki, çoğumuz uyandığımız andan gece gözlerimizi kapatana kadar neredeyse hiç düşünmeden yapıyoruz” dedi.

Lambert şöyle devam etti:

Sosyal Medya kullanımının çok büyük olduğunu ve zihinsel sağlık üzerindeki etkileri konusunda artan endişeler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, bu çalışma sayesinde, insanlardan sadece bir hafta izin almalarını istemenin zihinsel sağlığa fayda sağlayıp sağlayamayacağını bilmek istedik” dedi ve ekledi: “Katılımcılarımızın çoğu, genel olarak daha iyi bir ruh hali ve daha az endişe ile iletişimden uzaklaşmanın olumlu etkilerini bildirdi ve bu, sadece küçük bir molanın bile bir etkisi olabileceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Ekip şimdi kısa bir mola vermenin farklı popülasyonlara, örneğin gençlere veya fiziksel ve zihinsel sağlık koşullarına sahip insanlara yardımcı olup olamayacağını görmek için çalışmayı geliştirmek istiyor.

Ayrıca, faydaların zaman içinde devam edip etmeyeceğini görmek için insanları bir haftadan fazla takip etmeyi amaçlamaktadır.

Yaygın Sorun

(آيستوك)
istock

Araştırmacılara göre, “zayıf” hissetmek ve zevki kaybetmek depresyonun temel özellikleriyken, anksiyete aşırı endişeli ve kontrolden çıkmıştır ve refah, bireyin olumlu etki seviyesini, yaşamdan memnuniyeti ve amaç duygusunu gösterir.

İngiltere’deki Akıl Sağlığı Merkezi Mind’e göre, her 6 kişiden biri herhangi bir haftada anksiyete ve depresyon gibi yaygın bir zihinsel sağlık sorunundan muzdarip.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?