1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İsrailli askerler, Ukrayna kuvvetlerinin saflarında savaşıyor (Video)

İsrail medyası, son zamanlarda sosyal medyada İsrail askerlerinin Ukrayna güçleriyle birlikte savaştığına dair viral olan videolar hakkında yorum yaptı.

İsrailli askerler, Ukrayna kuvvetlerinin saflarında savaşıyor (Video)
+ - 0

İşgalci İsrail medyası, son zamanlarda sosyal medyada İsrail askerlerinin Ukrayna güçleriyle birlikte savaştığına dair viral olan videolar hakkında yorum yaptı.

Times of Israel, “Bilinmeyen bir ormanlık alanlarından gelen videoların, birkaç İsraillinin Ukrayna güçleriyle savaşmaya katıldığını ve İsrail’e ve Yahudi halkına Rus kuvvetlerini püskürtme çabalarını destekledikleri için teşekkür mesajı gönderdiğini” bildirdi.

Videolardan birinde İsrailli askerler, “Bize sağlanan yardım için İsrail halkına ve İsrail hükümetine teşekkür etmek istiyoruz. Bu çok zor savaşta burada Ruslarla savaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Askerler ayrıca Kiev’deki merkez sinagoga ve Ukrayna‘nın Baş Hahamı Moşe Azman’a birliklere yiyecek sağladıkları ve Fısıh Bayramı kutlamalarına yardım ettikleri için teşekkür ettiler.

Ukraynalı askerden Filistinli direnişçilere “Terör” yaftası

Gazeteye göre, bir Ukraynalı asker, Filistin’deki İsrail işgal güçlerine karşı mücadele eden Filistinli direniş gruplarına atıfta bulunarak, “Biz, Rus güçlerine karşı mücadelede önde olan Ukrayna ordusunun askerleri, İsrail halkına desteğimizi ifade etmek istiyoruz. Rusya bize karşı bu savaşı başlattığında, bizimle birlikte durdunuz ve desteğiniz için teşekkür etmek ve bu zor zamanda bizlerde yanınızda olmak istiyoruz. İki ülkemizin düşmanı yenebileceğinden ve “teröre” son verebileceğinden eminiz.” ifadelerini kullandı.

Gazete ayrıca, yüzlerce İsraillinin “Rus operasyonunun ardından gönüllü birimlere katıldığını, ancak kesin rakamların belirsiz olduğunu” açıkladı.

İsrail’in Rus Operasyonlarındaki Pozisyon Değişimi

Times of Israel, “Ukrayna, geçmişte İsrail’in ılık desteğinden dolayı defalarca azarladığı gibi, videolarda İsrail’e aşırı övgünün belirsiz olduğunu” belirtti.

Gazete, İşgalci İsrail güvenlik bakanı Benny Gantz daha önce yaptığı açıklamada, İsrail’in Ukrayna’ya askeri teçhizat sağlamayı uzun süre reddettikten sonra Ukrayna’da acil servislere kask ve kurşun geçirmez yelek sağlayacağını ve bunun “İsrail söyleminde hafif bir değişimin işareti” olduğunu söyledi.

İsrail medyası, Rusya’nın “Tel Aviv” büyükelçisi Anatoly Viktorov’un Ukrayna kurtarma kuvvetlerine savunma teçhizatı sağlama kararına bir yanıt vermekle tehdit ettiğini bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in de aralarında bulunduğu üst düzey İsrailli yetkililerin Rusya’nın “Ukrayna’da savaş suçu işlediğini” iddia etmesinin ardından son dönemde Rusya-İsrail ilişkileri gerildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Moskova, “uluslararası toplumun dikkatini Filistin-İsrail ihtilafından uzaklaştırmak için Ukrayna’daki durumdan yararlanma girişimi” olduğunu söyleyerek İsrail’in iddialarını reddetti.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?