1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İsrail, yurtdışındaki Hamas liderlerine suikast düzenlemek için hazırlık yapıyor!

İngiliz gazetesi The Times'ın haberine göre İsrail, Hamas'ın Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde yaşayan liderlerini hedef alabileceğini belirtti.

İsrail, yurtdışındaki Hamas liderlerine suikast düzenlemek için hazırlık yapıyor!
+ - 0

İngiliz gazetesi The Times’ın haberine göre İsrail, Mart ayı ortasından bu yana ve en sonuncusu Ortodoks Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı “Elad” kasabasında gerçekleşen olayda 3’ü baltayla öldürülen ve 7’si ağır yaralanan 19 Yahudi yerleşimcinin ölümüne yol açan saldırılara misilleme olarak, müttefiklerine yurtdışındaki Hamas liderlerini hedef alacak suikast birlikleri hazırladığını bildirdi.

İsrail, “Batı Şeria’da gizli askeri ağlar yürütmekle” suçlanan 55 yaşındaki Salih el-Aruri’nin yanı sıra ağları finanse etmekten sorumlu olan Zaher Jabarin de dahil olduğu ve bazıları Arap ülkelerinde yaşayan kilit Hamas liderlerini ve üyelerini hedef alabileceği belirtiliyor.

وقد تستهدف إسرائيل، بحسب التايمز، زاهر جبارين (يمين) وصالح العاروري
Times’a göre İsrail, Zaher Cebarin (sağda) ve Salih el Arouri’yi hedef alabilir.

Times gazetesinin aktardığına göre, istihbarat kaynakları Hamas’ın Avrupa ve Orta Doğu ülkelerindeki bazı liderlerinin Mısır aracılı ateşkes taahhüdünde bulunduğu bir yılın ardından “açık bir mesajla” yakında hedef alınacağına dair bir uyarı da aldığını söyledi.

İşgalci İsrail Başbakanı Naftali Bennett dün yaptığı açıklamada, İsrail’in “terörle mücadelede yeni bir aşamanın eşiğinde” olduğunu ve Pazar günü, acil durumlarda konuşlandırılmak üzere sınır muhafızları, yedek kuvvetler ve silahlarla eğitilmiş gönüllülerden oluşan bir ulusal muhafız oluşturma talimatı verdiğini açıklamıştı.

Silah, Pala ve Balta

Öte yandan Hamas temsilcileri, Elad’daki balta operasyonunu “kahramanca” olarak övdüler, ancak “bunun sorumluluğunu üstlenmediler. Times’a göre, İsrail’in hareketi “Batı Şeria’daki Filistinlileri İsraillilere saldırmaya çağıran sosyal medya hesaplarını yürütmekle” suçladığını ve hareketin Gazze’deki lideri Yahya el-Sinvar’ı işgale karşı “silah, pala ve baltayla” savaşmaya çağırdığını belirtti.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?