1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İsrail polisi Cenin’de açtığı ateş sonucu El Cezire muhabirini vurdu!

İşgalci İsrail ordusu bu sabah işgal altındaki Cenin mülteci kampına düzenlediği baskında El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile'yi başından vurarak katletti.

İsrail polisi Cenin’de açtığı ateş sonucu El Cezire muhabirini vurdu!
+ - 0

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun Batı Şeria’da işgal altındaki Cenin kentinde düzenlediği ateş sonucu El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile (Shireen Abu Aqleh)’in başından vurularak öldürüldüğünü duyurdu.

İşgal güçlerinin Cenin Kampı’na düzenlediği baskını takip eden El Cezire muhabiri Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile bu sabah (11 Mayıs Çarşamba) işgal askerlerinin açtığı ateşle şehit olurken bir başka gazeteci de yaralandı.

“Doğrudan başına isabet edildi”

Filistin Sağlık Bakanlığı, Şirin Ebu Akile’nin doğrudan başına isabet eden kurşunla hayatını kaybettiğini açıkladı. İbn Sina Hastanesi’ne ağır yaralı olarak kaldırılan gazetecinin kısa süre sonra şehit olduğu ifade edildi.

İşgal güçlerinin Cenin Kampı’na düzenlediği baskını takip eden bir diğer gazeteci Ali es-Semudi’nin de sırtından kurşunla yaralandığı ve durumunun iyi olduğu bildirildi.

El-Cezire Ofisi Müdürü Velid el-Omeri, Şirin Ebu Akile’nin işgal güçlerinin baskın düzenlediği Cenin kentindeki ve Cenin Kampı’ndaki gelişmeleri takip etmeye gittiğini ve üzerinde gazeteci olduğunu belirten yelek bulunduğunu, buna rağmen işgal güçlerinin Filistinli gazeteciyi keskin nişancı ateşiyle hedef aldığını söyledi.

İşgal güçleri Cenin kentine ve Cenin Kampı’na baskın düzenleyerek bölgeyi birçok yönden kuşattı.

Cenin kentine ve Cenin Kampı’na 40’tan fazla devriye aracıyla ve özel kuvvetler desteğinde baskın düzenleyen işgal güçleriyle Filistinli direnişçiler arasında çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

Görgü tanığı: “İsrail güçleri öldürmek için ateş ediyordu

Görgü tanığı ve gazeteci Shatha Hanaysha, Ebu Akleh vurulduğunda olay yerindeki gazetecilerin keskin nişancılar tarafından sıkıştırıldığını söyledi.

Görgü tanıkları El Cezire’ye şu bilgileri aktardı: “Gazeteciler olarak kolektif bir şekilde bir arada durduk, sonra hareket etmeye başladık. Bize atılan gerçek mermi karşısında şok olduk, geri çekilmemize izin vermeyen bir alana ulaştık.”

“Sadece keskin nişancılarla karşı karşıyaydık. Eğer gerçekten bazılarımızı öldürmek istemeselerdi, bu dar alana gelmeden önce ateş etmeye başlayabilirlerdi. Bunu gazetecilere yapılan açık bir suikast olarak görüyorum “dedi.

Hanaysha ayrıca, ”Şirin’i öldüren kişi onu öldürmeyi amaçlıyordu çünkü mermiyi vücudunun korunmayan bir bölgesine vurdu” dedi.

Gazeteci Şirin Ebu Akile 1971 yılında Kudüs’te dünyaya geldi. Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi alan Ebu Akile, daha sonra gazeteciliğe yönelerek Ürdün Yermük Üniversitesi’nde gazetecilik okudu ve çeşitli kurumlarda gazeteci olarak çalıştıktan sonra 1997’de el-Cezire kanalının Kudüs muhabiri olarak görev yapmaya başladı.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?