1. Ana Sayfa
  2. Coğrafyalar

İsrail’de yerleşimcilerin yüzde 69’u ülkenin geleceğinden endişe duyuyor!

İsrail gazetesi "Israel Hume" tarafından açıklanan Filistin'deki son operasyonların ardından yapılan anket sonucu, İsrail'de yerleşimciler ülkelerine güvenmiyor ve kaderlerinden korktuklarını ortaya koyuyor.

İsrail’de yerleşimcilerin yüzde 69’u ülkenin geleceğinden endişe duyuyor!
+ - 0

İsrail gazetesi “İsrael Hume” tarafından yayınlanan bir kamuoyu araştırmasında, İşgalci İsrail’de Yahudi yerleşimcilerin %69’u devletin kaderinden korktuğunu ve bunların %67’sinin de Yahudiler ve Araplar arasında yaşanan çatışmaları ve çatışmaları önlemek için silah kullanımını ve para cezalarının uygulanmasını desteklediğini açıkladı.

Anket sonuçlarına göre, 48 topraklarında yaşayan Filistinlilerin %75’i, “Yahudi halkının İsrail topraklarında egemenlik hakkına sahip olmadığına” inanırken, sadece %25’i aksini düşünüyor.

2008’den bu yana en düşük rakam

Yapılan anket çalışmasında İsrail’de yerleşimcilerin yüzde 69’u işgalci israil güvenlik güçlerine güvenmiyor.

Güvenlik hareketi tarafından yürütülen anket, sonuncusu Elad Operasyonu olan ve “Kudüs kılıcı” operasyonunun yıldönümü vesilesiyle yapılan son Filistin operasyonlarının zeminine dayanıyor.

İsrail Demokrasi Enstitüsü’nün bu yılın başında yayınladığı bir araştırmada, İsrail işgal ordusu’na duyulan güvenin önemli ölçüde azaldığı ve 2008’den bu yana en düşük rakam olan %78’e gerilediği bildirildi.

İsrail işgal ordusuna duyulan güven endeksinde %58 düşüşle cumhurbaşkanlığı kurumu takip ediyor. Polise olan güven %33,5, hükümete olan güven %27, medya %25, Knesset %21, ardından sadece %10 güven kazanan partiler listenin en altına düştü.

Herzog, “Rakamlar endişe verici”

İşgalci İsrail başkanı Isaac Herzog, çalışmanın verileri hakkında “tüm devlet kurumlarına duyulan güven düzeyindeki düşüşün çok endişe verici olduğunu” söyleyerek mutsuzluğunu ifade etti.

Aynı zamanda “İsrail Hume” gazetesi de geçtiğimiz Nisan ayında İsrail ordusunda yaşanan insan gücü krizinin, sivillere taburcu edilmek istenen orta rütbeli subay sayısındaki keskin artışın ardından benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaştığını açıklamıştı.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?