1. Ana Sayfa
  2. Coğrafyalar

İşgalci İsrail’den 45 km uzunluğunda yeni utanç duvarı!

İşgalci İsrail Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, İsrail Batı Şeria'nın kuzeyinde 45 kilometre uzunluğunda, 9 metre yüksekliğinde yeni bir utanç duvarı inşa etmeye başladı.

İşgalci İsrail’den 45 km uzunluğunda yeni utanç duvarı!
+ - 0

İşgalci İsrail Güvenlik Bakanlığı tarafından bugün yayınlanan bir açıklamaya göre, İsrail Batı Şeria’nın kuzeyinde 45 kilometre uzunluğunda, 9 metre yüksekliğinde yeni bir utanç duvarı inşa etmeye başladı. Yeni inşa edilecek duvar sızmayı önlemek için son teknoloji ekipman ve araçlarla donatılacak.

Yeni utanç duvarı 20 yıl önce kuzey Batı Şeria’daki Salem köyü yakınlarında inşa edilen güvenlik çitinin yerini alacak ve Beyt Hafer bölgesinde sona erecek.

Güvenlik Bakanlığı Mühendislik, İnşaat Departmanı ve İsrail Ordusu Merkez Komutanlığı tarafından koordineli şekilde çalışmalara başlanıldığını ifade eden İşgalci İsrail Güvenlik Bakanı Bani Gantz dün yaptığı açıklamada, “Güvenlik bariyerinin güçlendirilmesi, operasyonel faaliyetlerimizin ayrılmaz bir parçasıdır. İsrail vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için herhangi bir tehditle yüzleşmemek için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

İsrail Savunma Bakanlığı Sınır Müdürlüğü Başkanı Ayran Ofer de dün yaptığı açıklamada, “çalışmalar yaklaşık bir yıl boyunca devam edecek ve duvarın kapalı herhangi bir kısmının İsrail’e erişimi sıkı bir şekilde engelleyeceğini” söyledi. Aynı zamanda, temas hattı boyunca boşlukları kapatmaya devam edeceğiz “ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail, Haziran 2002’de Batı Şeria’da, Filistin Yönetimi ve Birleşmiş Milletler (BM)’in kınamasına aldırış etmeden, çoğunlukla beton, bir kısmı da çit ve dikenli telden oluşan bir utanç duvarı inşa etmişti.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?