1. Ana Sayfa
  2. Siyaset

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: “İsrail’in kalbini hedef alırız!”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, işgalci İsrail'in İran'a karşı "en ufak bir hamle" yapması halinde İran silahlı kuvvetlerinin İsrail'in kalbini hedef alacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: “İsrail’in kalbini hedef alırız!”
+ - 0

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi bugün (18.04.2022) düzenlenen askeri geçit töreninde yaptığı açıklamada, işgalci İsrail’in İran’a karşı “en ufak bir hamle” yapması halinde İran silahlı kuvvetlerinin İsrail‘in kalbini hedef alacağını söyledi.

Reisi, yaptığı bir açıklamada, “Halkımıza karşı en ufak bir hedef alırsanız, silahlı kuvvetlerimizin gideceği yer rejimin kalbi olacaktır” dedi.

İsrail, Tahran’ın 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmaya çalıştığı bir dönemde İran’ın “nükleer devlet” olmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Tahran ile Washington arasında yaklaşık bir yıldır dolaylı görüşmeler geçen ay askıya alınmıştı. İsrail herhangi bir anlaşmaya bağlı olmayacağını ve sonunda İran’ın nükleer tesislerine karşı tek taraflı harekete geçebileceğini söyledi.

Geçen Çarşamba günü, İsrailli bir diplomatik kaynak, 2015 nükleer anlaşmasını canlandırma amaçlı Viyana müzakerelerinde süregelen duraklamanın ortasında İran’ın nükleer silah için yeterince zenginleştirilmiş uranyum elde etmenin eşiğinde olduğunu açıkladı.

Kaynak, “İran rejimi, güçlü bir bomba üretmeye yetecek miktarda zenginleştirilmiş uranyuma sahip olmaya yakın ve bu, Batılı tarafların görüşmeler sırasında belirlediği kırmızı bir çizgidir” dedi. (Jerusalem Post Gazetesi)

İşgal yönetiminin gazetesi “Jerusalem Post” tarafından hazırlanan bir rapora göre İsrail, İran’ın %60’a varan zenginleştirilmiş büyük miktarda Uranyum elde etmenin eşiğinde olduğunu tahmin ediyor.

Ayrıca diplomatik bir kaynak, İran‘ın askeri gücü Devrim Muhafızları’nın yabancı terör örgütü olarak tanımlanmasını bir anlaşmaya varmak için vazgeçilmez bir koşul haline getiren Amerikalılar ile İranlılar arasında bir uzlaşma veya alternatif anlaşma için Avrupa önerilerinin hiçbirini henüz kabul etmediğini söyledi.

İsrailli yetkililer, Avrupalı ​​müzakerecilerden İran’ın diğer taleplerinin karşılanmamasını ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın İran’ın nükleer programının olası askeri boyutlarına yönelik açık soruşturmalarının kapatılmamasını istedi.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?