1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İlber Ortaylı: “Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var, yaşlanıyoruz”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, son zamanlarda gündemi oldukça meşgul eden mülteci meselesini farklı bir açıdan yorumladı. Birçok tepkiyi şımarıklık olarak nitelendiren Ortaylı, mültecilere ihtiyaç olduğunu söyledi.

İlber Ortaylı: “Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var, yaşlanıyoruz”
+ - 0

Tarihçi Yazar İlber Ortaylı, son günlerde Türkiye’nin gündemine bir takım muhalefet partileri tarafından ısrarla sokulan ve büyük bir provokasyona sebep olan sığınmacı meselesi ile ilgili A Haber’de yayınlanan Melih Altınok ile Sebep Sonuç programında konuştu.

A Haber canlı yayınına konuk olan Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, sığınmacılar ile ilgili düşüncelerini aktardı. Ortaylı, “Tarihte Suriye ve Irak diye bir devlet yoktur. Suriye, Osmanlı’nın Şam vilayetiydi. Suriye’de bir kavga var, Türkiye bunlara kapı açtı ve aldı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de bir mülteci sorunu olduğunu ifade eden İlber Ortaylı, “(Sığınmacılar) ‘Hepsini atalım’ diyenler var. Neyi atıyorsun? Bunların içinde Uygur, Afgan var. Türkmen var, Arap var. Sen çıkıp diyorsun ki hepsini atalım.” şeklinde konuştu. Ortaylı ayrıca “Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var yaşlanıyoruz” mesajını verdi.

Ünlü tarihçi konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“Nüfusun entegrasyonundan söz edemeyiz. Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var yaşlanıyoruz. Dua etmeliyiz ki bünyemiz bu yaşlılığı kaldırmaya müsait. Bize kan verecek, destek verecek unsurlar var. Nasıl İsrail’i Yahudilik besliyorsa bir yerde, nasıl ABD göç ülkesi vasfını koruyorsa -şüpheli ama- bizi de kültürel azınlıklarımız koruyacak, çok açık.

Ve biz bu asrın ortalarına kadar kendi demografimiz itibariyle genç ülke olacağı, sonradan da ihtiyarlaşmayacağız onların sayesinde. Bu önemli.

Hele Afganları istemeyiz falan. Kim toplayacak senin meyvelerini, koyunlarına kuzularına danalarına kim bakacak, bir insan bir şeyi bilir de konuşur. Bir köylere gidip bakın, bakalım köylüler sizin gibi mi düşünüyor adamlar hakkında. Bu gibi şımarıklıkların veya bilmeden konuşmalara şiddetle karşıyım. Ve bunlarla politika yapılmaz.”

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?