1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Fransa Cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, “Başörtüsünü yasaklayacağım”

Fransa'nın aşırı sağcı Cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la çıktığı bir tartışma programında başörtüsünü kamusal alandan kaldıracağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, “Başörtüsünü yasaklayacağım”
+ - 0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Çarşamba günü yaptığı açıklamada, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen’in seçilip başörtüsünü yasaklama planlarını hayata geçirmesi halinde “iç savaş” başlatma riski taşıdığı konusunda uyardı.

Bir televizyon programında yayınlanan cumhurbaşkanlığı tartışması sırasında Le Pen, “İslamcıların dayattığı üniforma” olarak adlandırdığı başörtüsünü yasaklama konusundaki tepki çeken fikirlerinin yanında olduğunu doğruladı, ancak düşüncelerinin “İslam’a karşı savaşmadığını” söyledi.

“Önerdiğin şey mantıklı değil”

Programda aşırı sağcı aday Le Pe’ne yönelik eleştirilerde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Bunu yaparsanız bir iç savaşa neden olacaksınız. Bunu tüm samimiyetimle söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Macron, “Aydınlanma ve evrenselciliğin evi olan Fransa, dünyada kamusal alanlarda dini sembolleri yasaklayan ilk ülke olacak. Önerdiğin şey bu, mantıklı değil. Başörtüsü, kippa veya dini bir sembolün peşinden kaç polisin koşacağını mı öneriyorsun?“ diye devam etti.

Le Pen, yasakla ilgili ciddi sorunların yaşanacağına dair gelen sorulara adeta küçümseyerek ve sıradanlaştırarak, “bir bütünün sadece bir parçası olmasına rağmen, son birkaç gündür medyada gündeme neden olduğunu” belirtti.

“İstediğim şey İslamcılığa karşı savaşmak”

Le Pen, Cumhurbaşkanı Macron’a hitaben yaptığı konuşmada, ”Yapmak istediğim şey İslamcılıkla mücadele etmektir, çünkü söylediklerinizin aksine terörün olduğunu unutmadım, İslamcıların olduğunu da unutmadım.” ifadelerini kullandı.

“İslamcı ideolojiye karşı bir yasa çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben bir dine karşı savaşmıyorum, Fransa’da yeri olan bir din olan İslam’a karşı değilim. Cumhuriyetimizin temellerini sarsan, kadın erkek eşitliğini zedeleyen, laikliği zedeleyen, demokrasiyi zedeleyen İslamcı ideolojiye karşı mücadele ediyorum” dedi. diye devam etti.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?