İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan Hac Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren hac organizasyon tercihi ve hac kayıt işlemlerinin e-Devlet üzerinden yapılabileceğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan Hac Açıklaması
+ - 0

Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Hac İşlemleri E-Devlet Kapısında’ uygulaması için 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda tanıtım programı düzenledi.

Programa Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ve Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok katıldı.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, diyanet hizmetlerinde teknolojinin tüm imkanlarından faydalanmaya gayret ettiklerini belirterek, Hac ve Umre kayıtlarının takiplerini e-Devlet üzerinden yapılacağını açıkladı.

Erbaş şu ifadelere yer verdi:

Bunun bir örneği olarak vatandaşlarımızın hac ve umre başvuruları, kayıt ve takip gibi işlerini e-Devlet üzerinden yapabilmelerini sağladık. Bunun altyapısını ve programlarını oluşturduk. 22 Nisan 2022 tarihinden itibaren umre ve Kudüs ziyaretlerine ilişkin kayıtlar e-Devlet kapısı üzerinden alınmaya başlanmış halen kayıtlar bu şekilde alınmaya devam etmektedir. 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren de hac organizasyon tercihi ve hac kesin kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir ifadelerini kullandı.

Ali Erbaş, hacı adaylarının ve vatandaşın işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri için hizmeti nasıl kullanacaklarına dair eğitim videolarının da e-Devlet’e eklendiğini belirterek, “Hac ön kayıt, kura-sonuç, organizasyon seçimi, kesin kayıt işlemleri ile eğitim, aşı, pasaport, kutsal topraklara gidiş- dönüş, otel bilgileri, kafile görevlilerine ilişkin bilgilerin bulunduğu ilave hizmetler Hac İşlemleri çatısı altında tek bir hizmette toplanmıştır. Vatandaşımız e-Devlet kapısı üzerinden hac işlemlerine girdiğinde hangi aşamada bulunuyor ve hangi işlemi gerçekleştirmek istiyor ise o menüden işleme başlayabilecektir” diye konuştu.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?