1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Bebeklerin anne rahmindeki 3 karanlık evresi

Kur'an, bebeğin anne karnında üç aşamalı bir yaratılışla yaratıldığını bildirmiştir. Bu evreler, bebeğin farklı gelişim aşamalarını içerir.

Bebeklerin anne rahmindeki 3 karanlık evresi
Human embryo. Concept. 3D Render
+ - 0

“Sizi annelerinizin karnında üç karanlık içinde türlü yaratılış safhalarından geçirerek yaratmaktadır. İşte bu yaratıcı, rabbiniz Allah’tır. Hükümranlık O’nundur; O’dan başka tanrı yoktur. Buna rağmen nasıl olup da hakikatten uzaklaşabiliyorsunuz?”

Zümer Suresi 6. Ayet

Kur’an, bebeğin anne karnındaki 3 karanlık evresine bu ayeti kerimesi ile dikkat çekmiş ve insanın anne karnında üç aşamalı bir yaratılışla yaratıldığını bildirmiştir.

Türkçeye 3 karanlık içinde manası ile çevrilen arapça ( فٖي ظُلُمَاتٍ ثَلٰثٍؕ) ifadesi embriyo gelişimi sırasında bulunduğu üç karanlık bölgeye işaret etmektedir.

Bu bölgeler sırasıyla;

  • Batın Duvarı Karanlığı
  • Rahim Duvarı Karanlığı
  • Amniyon Zarı Karanlığı

Görüldüğü gibi bugün modern biyoloji, bebeğin embriyolojik gelişiminin Ayet-i Kerime’de bildirildiği şekilde 3 farklı karanlık bölgede gerçekleştiğini ortaya koymuştur.

Embriyoloji alanındaki gelişmeler, bu bölgelerin de üçer katmandan oluştuğunu göstermiştir.

Ayrıca ayette insanın anne karnında birinden diğerine farklılaşan üç ayrı evrede meydana geldiğine, işaret edilmektedir.

Gerçekten de bugün modern biyoloji, bebeğin anne karnındaki embriyolojik gelişiminin 3 farklı devrede gerçekleştiğini de ortaya koymuştur.

Tıp fakültelerinde ders kitabı olarak okutulan bütün Embriyoloji kitaplarında bu konu, en temel bilgiler arasında yer alır.

Örneğin; Embriyoloji hakkında temel başvuru kitaplarından biri olan “Basic Human Embryology” temel insan embriyolojisi isimli kaynakta, bu gerçek şöyle ifade edilmektedir:

Rahimdeki hayat 3 evreden oluşur;

  • Preemriyonik Evre: İki buçuk hafta
  • Emriyonik Evre: 8. Haftanın sonuna kadar
  • Fetal Evre: 8. Haftadan doğuma kadar

Bu evreler, bebeğin farklı gelişim aşamalarını içerir. Anne rahmindeki gelişimle ilgili bu bilgiler, ancak modern teknolojik aletler ile yapılan gözlemler sayesinde elde edilmiştir.

Ancak görüldüğü gibi bu bilgilere de, bir çok bilimsel gerçek gibi mucizevi bir biçimde Kur’an ayetlerinde dikkat çekilmiştir.

İnsanların tıbbi konularda hiçbir detaylı bilgiye sahip olmadığı bir dönemde, Kur’an‘da bu derece ayrıntılı ve doğru bilgilerin verilmiş olması elbette Kur’an‘ın Allah’ın sözü olduğunun açık bir delilidir.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?