1. Ana Sayfa
  2. Coğrafyalar

Afganistan’da depremde ölenler, toplu mezarlara defnediliyor

Afganistan'ı vuran şiddetli depremde ölenlerin sayısı 1000'i aştı. Afgan vatandaşlar ölen sevdikleri için toplu mezarlar kazmaya başladı.

Afganistan’da depremde ölenler, toplu mezarlara defnediliyor
+ - 0

Salı gecesi Afganistan‘ın güneydoğusundaki sınır bölgesini vuran şiddetli depremde ölü sayısının 1000’in üzerine çıkmasının ardından, depremden kurtulan insanlar sevdiklerini gömmek için toplu mezarlar eşmeye başladı.

Son birkaç saat içinde, enkaz altında kalan Afgan vatandaşlarının cenazeleri için toplu mezar kazanların görüntüleri yürekleri yaraladı. Özellikle 1.500’den fazla yaralının olduğu söylenen depremde ölü sayısının daha da artması bekleniyor.

Paktika eyaleti bilgi ve kültür müdürü Muhammed Amin Huzeyfe basına verdiği mesajda, “Ölenlerin sayısı bine ulaştı ve bu sayı artıyor.” dedi.

Ölümcül Depremler

Afganistan’daki BM İnsani Yardım Koordinatörü Ramiz Ekberov dün düzenlediği basın toplantısında depremde yaklaşık iki bin evin yıkıldığını açıklayarak, ekipman eksikliğinin yardım operasyonlarını yavaşlattığını da sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres uluslararası toplumu, ülkenin zaten “yıllarca süren çatışmaların, ekonomik zorlukların ve açlığın etkilerinden” muzdarip olduğu bir dönemde “bu felaketten etkilenen yüzlerce ailenin desteklenmesine yardım etmeye” çağırdı.

ABD sismoloji enstitüsü’ne göre, Afganistan’da yirmi yıldan uzun süredir en ölümcül olarak kabul edilen ve 5,9 büyüklüğünde olan bu depremin Pakistan sınırına yakın 10 kilometre derinlikte 1,30 civarında meydana gelmesi dikkat çekici olduğu bildirildi.

Ülke tarihindeki en şiddetli deprem Şubat 1998’de kuzeydoğudaki Takhar eyaletinde kaydedildi ve o sırada yaklaşık 4.500 kişinin hayatını kaybetti.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?