1. Ana Sayfa
  2. Coğrafyalar

Afganistan’da 6 büyüklüğünde deprem ülkeyi sarstı. Ölü sayısı her dakika artıyor!

Afganistan'ın güneydoğusundaki Khost kentine 44 kilometre uzaklıkta ve yerin 51 km derinliğinde gerçekleşen deprem ülkeyi derinden sarstı.

Afganistan’da 6 büyüklüğünde deprem ülkeyi sarstı. Ölü sayısı her dakika artıyor!
+ - 0

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, Afganistan ve Pakistan‘ı şiddetli bir şekilde sallayarak 6 büyüklüğündeki bir depremin gerçekleştiğini açıkladı. Deprem, bu sabah erken saatlerde gerçekleşti. Afganistan ve Pakistan‘ı etkileyen depremde en az 280 kişinin ölümüne yol açtığını söylerken, Afganistan İslam Emirliği’nden bir yetkilinin ölü sayısının 350’den fazla olduğunu ve binlerce kişinin de yaralı olduğunu bildirdi.

Deprem hakkında henüz net bilgi olmadığı gibi, Devlet haber ajansı Bekhtar, kurtarma ekiplerinin bölgeye helikopterle geldiğini bildirdi.

Afet Yönetim Ajansı, teyit edilen ölümlerin çoğunun Paktika eyaletinin yanı sıra nangarhar ve Khost eyaletlerinde olduğunu doğruladı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı’na göre, bu sabahın erken saatlerinde ülkenin doğusunu vuran depremde en az 280 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Afganistan Afet Yönetimi Dairesi başkanı Muhammed Nasim Hakkani, teyit edilen ölümlerin toplamda 100 kişinin olduğunu ve 250 kişinin yaralandığı ve Paktika eyaletinde olduğunu açıkladı.

Deprem 51 Kilometre Derinlikte oldu

ABD Jeoloji Araştırması, depremin Afganistan’ın güneydoğusundaki Khost kentine 44 kilometre uzaklıkta meydana geldiğini ve 51 kilometre derinlikte olduğunu belirtti.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi, “Twitter” daki bir tweetinde, titremenin Pakistan, Afganistan ve Hindistan’da yaklaşık 500 kilometre mesafedeki 119 milyon insan tarafından hissedildiğini söyledi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi web sitesinde yayınlanan tanık hesaplarına ve “Twitter” daki kullanıcılara göre, deprem Afganistan’ın başkenti Kabil’de ve Pakistan’ın başkenti İslamabad’da insanlar tarafından hissedildi.

Afgan medyası tarafından yayınlanan resimler, enkaza dönüşen evleri ve yerde yatan battaniyelerle kaplı cesetleri gösterdi. Yetkililer, bazı köylerin dağların uzak bölgelerinde yer alması nedeniyle ölü sayısının artmasının muhtemel olduğunu ve ayrıntıların toplanmasının biraz zaman alacağını söyledi.

Yetkililer tarafından kurtarma çalışmaları başlatılırken, yaralılara ulaşmak ve tıbbi malzeme ve gıda taşımak için helikopterler kullanıldı.

Pakistan’da henüz can kaybı veya hasar bildirilmedi.

Yorumlarınızı Merak Ediyoruz?